Proč mi běhá mráz po zádech, když to zaskřípe?

Jako první si toho "mrazení" všiml starověký řecký filozof Aristoteles a upozornil na ně. Současní jazykovědci vzkřísili archaické sloveso gride (skřípat, vrzat), aby popsali činnost, která to působí. A věda je z toho dosud zmatená.

Co to tedy je? Je to odporný vysoký skřípavý zvuk, který jste často slyšeli ve škole, když křída zavrzala po tabuli - "tabulový skřípot".

Proč nám přeběhne mráz po zádech, když tento zvuk uslyšíme? Na to je krátká odpověď - opravdu nevíme. Nehledě na to, že byl tento zvuk objeven už pradávno a že se jako reakce na něj všeobecně dostavuje trnutí v páteři, je překvapivé, že toho o tomto divném zvukovém jevu víme tak málo.

Žádné vědecké studie se nevěnovaly skřípání po tabuli až do roku 1986. Předtím se všeobecně věřilo, že za nepříjemné zážitky můžou vysokofrekvenční zvuky. Jenže když tuto teorii ověřovali v laboratoři, ukázalo se, že není správná.

V roce 1986 tři američtí vědci z Cresapovy neurologické laboratoře Severozápadní univerzity nedaleko Chicaga provedli čtyři pokusy, aby vyzkoušeli "psychoakustiku" tohoto nepříjemného zvuku. Ale jejich pokusy nakonec vyvolaly víc otázek, než na kolik odpověděly.

Vědci dr. D. Lynn Halpernová, Randolph Blake a James Hillenbrand jako první napodobili skřípění po tabuli taháním zahradních hrábí po břidlicovém povrchu. Zvuk nahráli a oddělili frekvenční pásma.

Původní teorie, že skřípění po tabuli vyvolává mrazení jenom proto, že je to zvuk o vysoké frekvenci, brzy vzala zasvé. Když vyeliminovali vysokou frekvenci, nepříjemný pocit zůstal, a když odstranili nízké frekvence, překvapivě zvuk, který zůstal, považovali respondenti za docela příjemný. Pak vědci experimentovali s hlasitostí. Ale to nemělo žádný efekt. Nakonec porovnali skřípění na tabuli s různými zvuky, které se vyskytují v přírodě.

Byla zjištěna zajímavá věc - skřípění po tabuli velice připomíná varovný křik, který vydávají někteří nižší primáti - například japonský makak. Vzhledem k tomuto zjištění se vědci domnívají, že naše mrazení na páteři může být primitivní reflex, který jsme si přinesli z dřívější fáze našeho vývoje. Skřípění křídy po tabuli se možná podobá zvuku vydávanému prehistorickým predátorem. Ale jsou to jenom dohady.

Jak vědci uzavírají, "bez ohledu na původní význam tohoto zvuku lidský mozek evidentně pořád zaznamenává silnou, částečně potlačenou odezvu, kdykoli ho slyší".

 

Stephen Juan – Lidské tělo podivuhodné a záhadné 2

 

A nyní něco úplně jiného

 

Kapelu GRIDE založila v březnu 1996 skupina lidí chtějících hrát extrémní hudbu ovlivněnou grindcore a hardcore. Po dvou měsících se sestava ustálila na: Čert – bicí, David – kytara, Zdenda – baskytara a Iny – řev. První veřejné vystoupení se uskutečnilo 30.8.1996 v Malovičkách. V této sestavě kapela nahrála demo, které vyšlo jako split kazeta s MALIGNANT TUMOUR, split EP s LIES & DISTRUST a Noise jam party na split kazetu se SUPPOSITORY. Ze stejné doby pochází i nahrávka na split live kazetě s INGROWING. Na podzim 1997 jsme absolvovali společně s MRTVOU BUDOUCNOSTÍ jihoevropské minitour s koncerty v Rakousku, Slovinsku a Itálii. Tato první období existence kapely je uzavřeno odchodem Zdendy na jaře 1998.

Kapela nějakou dobu funguje pouze ve složení kytara/bicí/řev doplněný občasným hostováním Nene jako zpěvačky. V této době nahrává GRIDE materiál na split kazetu s MALIGNANT TUMOUR a CEREBRAL TURBULENCY. Na přelomu roku 1998/99 je kapela opět v plné síle, doplněná o druhou kytaru – Michal a baskytaru – David Z. (ex PLASTIC GRAVE, CLOSING) a je nahráno cca 20 minut pro split LP s MRTVOU BUDOUCNOSTÍ, které si kapely vydávají samy ve spolupráci s mnoha podzemními labely.

David Z. po zhruba roce z kapely odchází a nahrazuje ho Dědek (ex. SLAVE OF SYSTEM, P.B.J.P.). Ve stejné sestavě jsme odehráli nespočet koncertů v Česku, Slovensku, Německu, Itálii a začátkem roku 2000 nahráváme nové skladby pro split EP s holandskými hardcoristy COCKROACH.

Na přelomu let 2001/02 končí Dědek. Pouze s dvěma kytarami vyráží GRIDE na společné tour se SEE YOU IN HELL po Německu a Holandsku. Po návratu je sestava doplněna o nového baskytaristu Páju (UCHÁZÍM, UKRADENÁ STRAKA OF AMERIKA). Bohužel díky Čertovým zdravotním problémům nastává půlroční pauza. Ihned jak se bubeník uzdraví, začínáme opět zkoušet. V březnu 2003 je nahrán nový materiál, který vyšel jako jednostranné LP u francouzského labelu Chimerés rec. Krátce na to, opět společně se SEE YOU IN HELL, jsme objeli během šestnáctidenního tour Německo, Rakousko, Francii, Španělsko, Itálii a Slovinsko.  

V zimě 2003/2004 nastává krize a GRIDE se nějakou dobu potácí na hraně propasti. Z důvodu nejasné budoucnosti kapely je zrušeno společné tour se SEE YOU IN HELL do Anglie (SYIH tour nakonec odjeli s HOMO CONSUMENS) a v té době to vypadá, že budou odehrány poslední koncerty po nichž se kapela rozpadne. Naštěstí se tak nestalo a během jara a léta je GRIDEm odehráno poměrně hodně vystoupení. Na sklonku léta vychází u Plazzma Rec. kompletní dosavadní diskografie na CD.

Bohužel problémy přetrvávají dál a tak jsou nakonec v listopadu 2004 "odejiti" David s Michalem. Pája se chápe kytary a do kapely nastupuje famózní duo bratrů Maxů – Pufffy (kytara) a Maxeek (bass) – oba jsou rovněž členy jedné z nejdéle hrajících českých hardcore kapel - DEZINFEKCE. Zhruba půl roku trvá než se GRIDE v nové sestavě opět sehraje a na jaře 2005 již odehrává kapela první koncerty. Po 5 letech vyjíždíme společně se SEE YOU IN HELL na krátké tour po jižní Moravě a na Slovensko. Na začátku léta byl v pražském Studiu Hostivař nahrán materiál na split EP s LAHAR, na kterém obě kapely hrají pouze převzaté skladby od jihočeských kapel. Tento split vyšel ve spolupráci mnoha podzemních labelů v prosinci 2005 a byl oficiálně přivítán na společném koncertě na písecké Palubě.

Rok 2006 proběhl za čilé koncertní činnosti. Vedle mnoha tuzemských akcí jsme odehráli i vynikající týdenní turné s našimi bratry z písecké fastcorethrashové mlátičky LAHAR. Na jaře jsme nahráli v jihomoravském studiu Šopa materiál na plit EP s další vynikající českou fastcore/power violence kapelou LYCANTHROPHY. Toto EP vyšlo v létě na labelu Insane Society Records a zcela neskromně se odvažujeme tvrdit, že obě strany této desky zabíjí vše živé v okruhu 10 metrů od vaší stereo hi-fi soupravy ! V srpnu jsme oslavili koncertem desetileté výročí kapely a vrhli se na skládání materiálu pro samostatné LP.

Rok 2007 byl trochu klidnější. Vedle častého hraní jsme se věnovali hlavně skládání materiálu na chystané LP. Se SEE YOU IN HELL jsme navštívili po dlouhé době Slovensko, s LAHARem jsme se poprvé v naší historii podívali do Budapešti. Na konci roku jsme odehráli v Českých Budějovicích koncert s britskou legendou NAPALM DEATH.

Nové LP jsme nahráli na jaře 2008 v Bzeneckém Shaarku. Deska vyšla u Insane Society a jmenuje se Horizont událostí. Limitovaná edice byla vyprodaná během jednoho týdne. Ke příležitosti festivalu Play Fast or Don't vyšla stejnojmenná kompilace mapující tuzemskou fastcorovou scénu, na níž jsme přispěli svou trochou do mlýna i my.

2009: U Insane Society records konečně vyšlo dlouho plánované splitko s THEMA 11. Bohužel kapela se vydání desky nedožila a rozpadla se. Na desku jsme jako poctu všem kapelám, které se museli potýkat s cenzurou v komunistickém režimu před rokem 1989 nahráli cover song Žiletky od PSÍCH VOJÁKŮ. Ve studiu Hellsound jsme nahráli dva songy pro regionální kompilaci Posloucháte Jižní Čechy 2. Na podzim jsme ve společnosti DEZINFEKCE vyrazili na týdenní turné, během něhož jsme navštívili Rakousko, Chorvatsko, Bosnu, Makedonii, Slovinsko a Řecko.

2010: Horečně se připravujeme na největší výlet v GRIDE existenci. Tím bude turné po USA po boku texaské grindcore brusky PRETTY LITTLE FLOWER. Turné klapne na jedničku. Během čtrnácti dnů objedeme Spojené státy od pobřeží k pobřeží a zúčastníme se i jednoho z největších tamních festivalů Maryland Death Fest. Po návratu si s NAPALMED odskočíme na jeden koncert do Francie. Podzim je ve znamení loučení se s Maxeekem, který z nedostatku času abdikuje na členství v kapele. Naštěstí se nám podařilo najít rychle adekvátní náhradu v podobě Michala - jinak kytaristy místní thrash deathové kapely PRESSBOIL. Ke konci roku tam moc nekoncertujeme, protože zkoušíme v novém line upu.

A opět jsou lidé nuceni chytat za hlavu, pokoušet se zastavit krev valící se jim z uší, přes tváře se jim míhá stín šílenství…ksakru, jak dlouho to ještě potrvá?